صبر وشکیبایی اساس تربیت است.

ورزش واجتماعی شدن نوجوانان

تاریخ:یکشنبه 23 مرداد 1390-07:21 ب.ظ

نوجوانان ورزشكار 

نوجوانی  سنین 12تا18-20سالگی می باشد.(البته این سنین میتواند متغیر باشد.)

این دوره از نظر تربیت دوره ی نسبتاَ دشوار ویکی از بحرانی ترین مراحل رشد می باشد وبا بلوغ جنسی نیز همراه میباشد.

  نوجوانان عموماًبه دلیل داشتن روحیاتی همچون; کوشش برای کسب مقام در بین دوستان ، علاقه به ابراز وجود، میل به مقبولیت، زندگی د رتخیل،اهل ریسک بودن وده ها ویژگی دیگرخود را از دیگر افراد جامعه متمایز می سازند وبه دنبال یافتن هویت خود وپاسخ به سؤال من کیستم ؟هستند.

 

  ورزش می تواند عاملی برای پاسخ دادن به سؤالات نوجوانان وشناخت هویتشان باشد.

ورزش میتواند نوجوان را ازفرد گرایی وخود محوری  خارج کرده ورشد روحیات طبیعی را در نوجوان بهبود بخشد،که در نتیجه نوجوان با سایر افراد جامعه آسانتر ارتباط برقرار کرده وبهتر میتواند در کنار آنها زندگی کند.

  نوجوانی یک دوره ی انتقالی از وابستگی کودکی به استقلال ومسئولیت پذیری جوانی وبزرگسالی است.

نوجوان ورزشکار کم کم از وابستگی های دوران کودکی خود را رها می کندو خصوصیات انسانی واجتماعی جدیدی راکسب می کند واستعدادها ی خود رابهتر درک وبه کار می برد.

  ورزش این قابلیت رادارد که ازگرفتار شدن نوجوان به بسیاری از انحرافات اجتماعی جلوگیری کرده ،زیرا نوجوان به جای اینکه به کارهای خلاف ونابهنجار روی بیاورد با ورزش کردن به نوعی نیاز به ابراز وجود رادر خود ارضا می کند وتوانایی ها واستعداد هایش را به وسیله ی ورزش به رخ دیگران می کشد.

  یکی از روش هایی که می تواند اوقات فراغت افراد جامعه(به خصوص نوجوانان) را زیر پوشش قرار دهد و بسیاری از ضعف ها و کمبود های جسمانی و روانی را رفع و درمان کند ، ورزش و تفریحات سالم است . تربیت  بدنی و ورزش گذشته از جبران ضعف ها و حفظ تندرستی ، افراد  را برای زندگی ، تلاش و اهداف مشترک آماده می سازد .

  فراغت همیشگی نوجوان را گرفتار بی حو صلگی و دلتنگی می سازد .نوجوانِ بی کار فرصت پیدا می کند که خاطرات گذشته را تجدید کند و ذهن خود رادرگیر افکار واهی کند یا به آینده فکر کند و دچار دلهره و اضطراب شود . ورزش در رفع این عوارض سهیم است و عامل مؤثری برای مبارزه با بی حوصلگی و پر کردن اوقات فراغت نوجوان می باشد .

طبق تحقیقات انجام شده،نوجوانان ورزشکار در مقایسه با دیگر نوجوانان بهتر می توانند هویت جنسی خود را بیابند وبا آن کنار بیایند.

  برنامه های تربیت بدنی امکان و شرایطی دارد که شخصیت و ماهیت افراد درآن ها بروز می کند و آشکار می گردد لذا رفتار و اعمال ناشایسته شناخته می شود و خصایص انسانی و رعایت قوانین جایگزین آنها می شود ،بدین گونه هر فرد می تواند از احترام لازم در بین دسته و جامعه ی خود برخوردار گرددو ارتباط مطلوب شکل گرفته و به صورت اخلاق در آمده و به قلمرو های دیگر نیز انتقال یابد.

  معمولاٌ نوجوانانی که ورزش می کنندروحیه ی پهلوانی وگذشت در آنها تقویت می شود وبدین ترتیب بهتر می توانندحقوق دیگران را رعایت کنند.

همچنین  اگر نوجوان لذّت ورزش را بچشد وببیند که با ورزش می تواندخود را برجسته تر جلوه دهد ،به آسانی به مواد مخدرروی نمی آورد وبه دوستان ناباب وکج رو روی خوش نشان نمی دهد،وقدرت نه گفتن در وی تقویت می شود.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo


استخاره آنلاین با قرآن کریم


تعبیر خواب آنلاینابزار وبلاگنویسان ابزار وبلاگنویسان ابزار وبلاگنویسان
ابزار وبلاگنویسان
p30java ابزاروبلاگ
ابزار وب
پرینت
داستان روزانهشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic