تبلیغات
اساس تربیت - فلسفه مهر نماز چیست؟

صبر وشکیبایی اساس تربیت است.

فلسفه مهر نماز چیست؟

تاریخ:یکشنبه 6 شهریور 1390-07:09 ق.ظ

دلیل استفاده از مهر در هنگام سجده

سجده، یعنی مسلمان عابد، پیشانی خود را [به ویژه در هنگام نماز]، بر روی خاک یا سنگ بگذارد. این مسئله در میان اهل تشیع و اهل تسنن یکسان و مشابه است. و مهر نیز به غیر از خاک چیزی نیست.

 منتهی چون نمی‌شود در همه جا به خاک یا سنگ دسترسی یافت و یا خاک و سنگ را همراه خود به مسجد، خانه، شرکت، کارخانه و ... برد، شیعیان خاک پاک را به صورت یک قالب درآورده‌اند تا حملش آسان باشد و لذا در نظر شیعه این خاکی که به شکل مهر درآمده است، هیچ ارزشی به غیر از همان خاک ندارد. مگر آن که تربیت سیدالشهداء علیه‌السلام باشد که آن در همه جا حرمت خودش را دارد. خواه به شرکت مهر درآمده باشد و یا به همان شکل خاک روی زمین کربلا یا ... باشد.

اما در عین حال چنین نیست که سجده بر غیر خاک و یا سنگ جایز نباشد و چنین نیز نیست که بر هر چیزی جایز باشد. لذا در فقه تشیع که مبتنی بر فقه اهل بیت علیهم‌السلام می‌باشد، تعریف آن چه سجده بر آن جایز است و یا جایز نیست به وضوح و کمال صورت پذیرفته است. چنان در مسائل فقهی (رساله‌ها) بیان شده است:

«باید بر زمین و چیزهاى غیر خوراكى و پوشاكى كه از زمین مى روید، سجده كرد و سجده بر چیزهاى خوراكى و پوشاكى صحیح نیست . منظور از خوراكى ، چیزهایى است كه خام یا پخته آن ، عادتاً خورده مى شود. پس سجده بر گندم و جو و نخاله آنها كه در ضمن خورده مى شود، صحیح نیست ، ولى سجده بر پوست برنج و پوست خربزه و هندوانه و انار و حتى در حال اتّصال ، مانعى ندارد. و همچنین سجده بر گیاهان دارویى كه اختصاص به مریض دارد و به هیچ وجه از آن در حال سلامت استفاده نمى شود، جایز است . و سجده بر تنباكو و مانند آن ، كه خوراكى نیست ، جایز است ، به خلاف مثل قهوه و چاى. منظور از پوشاكى ، چیزى است كه عادتاً پوشیده مى شود، و لو بعد از ریسیدن و بافتن ، مثل پنبه و كتان و كنف ، ولى سجده بر برگ درختان و چوب‌ها و آن چه كه از چوب ساخته مى شود و حصیر و بادبزن و امثال آن ، جایز است . سجده كردن بر چیزهاى معدنى ، مانند طلا و نقره ، عقیق و فیروزه ، باطل است، اما سجده كردن بر سنگ‌هاى معدنى ، مانند سنگ مرمر و سنگ‌هاى سیاه ، بنابر اظهر اشكال ندارد. بهتر از هر چیز براى سجده كردن تربت حضرت سید الشهداءعلیه السّلام است ».

اما در فقه اهل سنت، سجده بر هر چیزی جایز است. لذا همان طور که پیش‌تر خواندیم (1)، ممکن است سجده‌ی نماز اهل سنت به لحاظ فقه تشیع (اگر بر روی چیزهای جایز انجام نپذیرد) اشکال داشته باشد، اما سجده‌ی اهل تشیع به لحاظ فقه تسنن بدون ایراد است. چرا که آنان سجده بر «هر چیزی» را جایز می‌دانند و مهر نیز یکی از همان «هر چیزی» است.

البته در میان فرق‌ها و مذاهب اهل تسنن، طبق معمول «سلفی‌ها که در سعودی هستند و به آنها وهابی نیز گفته می‌شود» و هدفی جز خدمت به بنیانگذارشان انگلیس و تحریف اسلام ندارند، نظر ویژه و کاملاً متضادی با فقه تشیع و تسنن دارند. آنها می‌گویند:

«سجده بر خاک نه تنها مستحب و یا واجب نیست بلکه حرام است و هر کس از روی عمد مرتکب آن شود مشرک است و هر کس از روی اعتقاد به شرطیت در نماز، این عمل را انجام دهد، خونش هدر است و قتلش بر حاکم اسلامی واجب»!

همان‌طور که مشاهده می‌فرمایید: وهابی‌ها نه تنها خود را تنها فرقه‌ی بر حق دانسته و به خاطر تسلط بر مکه و مدینه حاکم جهان اسلام قلمداد می‌نمایند، بلکه از هر بهانه‌ای برای مشرک خواندن شیعیان و سایر مسلمانان مذاهب اهل سنت سوء استفاده نموده و جواز قتل آنان را به راحتی صادر می‌کنند!

 

فلسفه مهر نماز چیست؟  

   
چرا مهر را برخی از فرقه ها بت می پندارند؟ آیا واقعا مهر نماز نشانه بت پرستی است؟

خیر. آنها از فلسفه مهر با خبر نیستند ، حقیقت این است که در نماز خواندن ، شیعیان ،طبق حدیث شریف نبوی: ( جعلت لی الارض مسجدا و طهورا) سجده را بر زمین و آنچه از زمین است البته غیر از مأکولات و ملبوسات جایز می دانیم و برای اینکه امروزه عمده اماکن و مساجد با فرش ها و قالی ها مفروش است و نمی توانیم مشتی از خاک را برداشته و در جلوی روی خود بگذاریم تا سجده بر زمین و خاک تحقق پیدا کند به همین جهت  خاک را به صورت فشرده قرار داده و از آن استفاده می کنیم تا هم سجده بر زمین و خاک  باشد و هم  از سنت نبوی اعراض نکرده باشیم چون پیامبر هیچ وقت روی فرش و امثال آن سجده نکرده است و قرآن هم می فرماید: ما آتاکم الرسول فخذوه.  اگر  در جایی مثل بیابان یا مسجدی که کف آن با سنگ مفروش است نماز بخوانیم دیگر لازم نیست از این مهر و خاک فشرده استفاده کنیم بلکه پیشانی را بر همان سنگ و زمین می گذاریم.

قابل ذکر است که فقهای اهل سنت نیز سجده را بر زمین ترجیح می دهند آنان سجده را بر هر چیز پاک  جایز می دانند ، بعضی از آنها سجده بر برخی اشیاء از جمله پشم را مکروه می دانند.( الانتصار، سید مرتضی، ص 38.)

بنابراین سجده بر قالی و فرش دلیل خاص لازم دارد.  و سجده حضرت بر خاک و ریگ و بوریا صورت گرفته است و حق تقدم بر خاک است. در کتاب، الام شافعی جلد 1، ص 114 می خوانیم که موضع و جای سجود  زمین است و اگر پیشانی مساس و تماس با زمین نداشته باشد سجده صحیح نیست.

و در کتاب المعجم الکبیر، ج 12، ص 27، ح 1308 از جابر نقل شده است که: عاد رسول الله (ص) مریضا و انا معه فرآه یصلی و یسجد علی الوساده فنهاه و قال ان استطعت علی الارض فاسجد و الا فاوم ایماء و اجعل السجود اخفض من الرکوع. 

بنابراین این عمل شیعه که مقداری از خاک را به نام مهر درآورده و از آن استفاده می کنند موافق سنت است و عمل غیر شیعه که بر فرش و لباس و از این قبیل سجده می کنند در سنت و روش پیامبر مورد تایید قرار نگرفته است و نمی تواند قابل قبول باشد. در روایات وارد شده است که رسول خدا(ص) بر خمره سجده می کرد و خمره قطعه ای از حصیر است که (مما تنبت من الارض) است  یعنی از چیزهایی است که از زمین روییده است . بیهقی در السنن ج 4، ص 440 نقل می کند: پیامبر حصیری داشت که در سفر و حضر همراهش بود و روی آن نماز می گذارد و می فرمود: ما احسن هذالبساط. و میمونه همسر پیامبر می گوید : پیامبر خدا عادتش این بود که در سجده، سر را روی خمره می نهاد.( کان رسول الله(ص) یصلی ... و کان یصلی علی الخمره) النهایه لابن اثیر، ج 2، ص 77 و کنزالعمال، ج 7، ص 57 .

در حدیثی آمده است که عمر بن عبدالعزیز خاک را روی خمره می نهاد و بر آن سجده می کرد.  بعید نیست که او از روی تواضع بیشتر این کار را می کرده و گرنه عایشه می گوید پیامبر روی حصیر سجده می کرد. فتح الباری، ج 1، ص 388.

و از عایشه نقل شده است ( انه کان لرسول الله(ص) حصیر یبسطه بالنهار و یحتجره باللیل یصلی علیه) غریب الحدیث دینوری، ج 1، ص 77. بنابراین شیعه  مهررا (نعوذ بالله) عبادت  نمی کند بلکه عبادت مخصوص ذات خداوند متعال است که برای او شریکی نیست و مهر همان مشتی خاک است بر گرفته از زمین که شیعه برای تواضع و کرنش بیشتر در مقابل ذات ربوبی پیشانی را بر آن خاک می ساید.

 و اگر شیعه بیشتر تمایل دارد که این خاک از تربت حسین (ع) و کربلای او بوده باشد. بواسطه حدیثی است که امام صادق(ع) می فرماید: (افضل الارض تربه سید الشهداء(ع) لان السجود علی تربه ابی عبدالله(ع) یخرق الحجب السبع.) بحار الانوار، ج 85، ص 153 و 334 و جواهر جلد 8، ص 437 .

 یپغمبر(ص) به جابر فرمودند: (یا جابر زر قبر الحسین(ع) فان کربلا قطعه من الجنه) (احقاق الحق) لذا خاک و تربت شهید بویژه حضرت سیدالشهداء که بوی شرافت خواهی و شهادت و ایثار را به مشام جان هدیه می کند بهتر است. استاد علامه شهید مرتضی مطهری می نویسد: پیشوایان ما گفته اند حالا که باید بر خاک سجده کرد بهتر است که خاک آن را از تربت شهیدان انتخاب کرد و اگر بتوانید از خاک کربلا تهیه کنید که بوی شهید می دهد، تو که خدا را عبادت می کنی سر بر هر خاکی که بگذاری نمازت درست است ولی بر روی آن خاکی که تماس کوچکی یا همسایگی کوچکی با شهید دارد و بوی شهید می دهد سر بگذاری اجر و ثواب تو صد برابر می شود. ضمیمه کتاب انقلاب، مهدی، ص 127.

 لازم به ذکر است که هیچ یک از فقها شیعه نماز بر تربت حسینی را واجب نمی دانند اما چون این خاک بر سایر خاک ها ترجیح دارد نماز نیز بر آن ارزشمند تر است.

در کتاب عروه الوثقی ج 1، ص 592، مساله 26 آمده است: سجده کردن بر زمین در نماز از سجده بر گیاهان و کاغذها برتر است و بعید نیست که سجده بر خاک از سجده بر سنگ برتر باشد ولی برتر از همه، تربت حضرت سیدالشهدا است که نورانیت معنوی آن از هفت آسمان میگذرد. در روایت آمده است که امام صادق  مقداری از خاک کربلا را همراه داشت و هنگام نماز بر آن خاک سجده می کرد. آری سجده باید روی زمین و یا روی آنچه از زمین می روید انجام گیرد  غیر از خوردنیها و پوشیدنیها، از این رو امام صادق(ع) در توضیح آن  فرمودند: (لان ابناء الدنیا عبید ما یاکلون و یلبسون ) چون مردم بنده آن چیزی می باشند که می خورند و می پوشند  بدین جهت شایسته نیست که سجده برای خدا بر چیزی انجام شود که  معبود دنیا پرستان است .وسایل، ج 5، ابواب ما یسجد علیه، باب 1، ح1.

 

 چرا به خاک سجده می کنیم ؟


محور بحث، بررسی روایات شریفه ای است که پیرامون آنچه سجده بر آن صحیح است و آنچه سجده بر آن صحیح نیست، وارد شده،تا اولاً نظر شرع مبین اسلامی را پیرامون سجده بر زمین و خاک آن بیابیم. ثانیاً حکم شرعی سجده بر آنچه زمین می‌رویاند که نه خوراکی است و نه پوشاکی و یا خوراکی است و پوشاکی، ملاحظه نمائیم. ثالثاً این پژوهش و کنکاش که صورت گیرد، سنت پیامبر از بدعت شناخته خواهد شد . رابعاً حکم شرعی سجده کردن بر خاک نیز روشن می‌شود. و در انتها معلوم خواهد شد که سجده بر تربت حرم مطهر حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام در هنگام سجده چگونه خواهد بود؟، چرا فضیلت دارد؟ و چرا عده زیادی از مسلمین، تربت پاک سیدالشهداء را مهر نماز خود می‌سازند؟

 بحث اول: روایاتی که اشاره دارد به آنچه که به آن سجده صحیح است.

روایات وارده در خصوص آنچه که سجده بر آن جایز است را می‌توان از لابلای کتابها و منابع حدیثی اهل سنت و شیعه از سنت سنیه پیامبر گرامی اسلام یافت، که در آن روایات، متذکر اشیایی شده‌اند که سجده بر آن صحیح است، که ما آن روایات که فقط در کتابهای اهل سنت موجود است را تبیین ساخته و به عنوان سنت نبوی از آن احادیث پیروی می‌کنیم.

آن دسته روایات بر سه قسمند که در مقاله اول قصد داریم روایات قسم اول را تبیین نماییم.

اکنون بیان چیزهایی که سجده بر آنها صحیح است

1- از جمله احادیثی که دلالت دارد به صحیح بودن سجده کردن بر زمین، حدیث وارده از پیامبر گرامی اسلام «جعلت لی الارض مسجداً و طهورا» یعنی قرار داده شده است زمین برای من سجده گاه و مایه پاکیزگی و طهارت، می باشد.

در صحیح مسلم این روایت اینگونه نقل شده است «جعلت لنا الارض کلها مسجداً و جعلت تربتها لنا طهوراً اذا لم نجد الماء» یعنی قرار داده شده است برای ما زمین سجده گاه و خاک زمین نیز برای ما، مایه طهارت است در هنگامی که آبی نیابیم.

در صحیح ترمذی این روایت اینگونه آمده است «جعلت لی الارض کلها مسجداً و طهوراً» این روایت را "ترمذی" به وسیله حضرت علی علیه اسلام ، عبدالله بن عمر، ابو هریره، جابربن عبدالله، عبدالله بن عباس، حدیفه، انس، ابوامامه و ابوذر غفاری از پیامبر اکرم نقل نموده است.

در کتاب "سنن کبری" (1) روایت یاد شده را چنین آورده است «جعلت لی الارض طهوراً و مسجداً» یعنی زمین برای من مایه پاکیزگی و سجده گاه است.

ابوبکر بیهقی در بخش دیگری از کتاب سنن کبری به نقل از رسول گرامی اسلام آورده است «جعلت لی الارض طیبة و مسجداً و ایما ادرکته الصلاة صلی حیث کان» یعنی قرار گرفته است زمین برای من، مایه پاکیزگی و سجده گاه و هر کس که زمان نماز را درک کرد، هر جا که بود نماز بخواند (2).

در صحیح نسائی اهل سنت به نقل از ابوذرغفاری آمده است که پیامبر اکرم فرمود: "الارض لک مسجد فحیثما ادرکت الصلاة فصل" یعنی زمین باید سجده گاه قرار گیرد پس هر جا و هر زمان که نماز را درک کردی، نماز گزار.

روایت سوم در انحصار سجده کردن بر زمین، از مستدرک حاکم اهل سنت از ابن عباس نقل شده است، که پیامبر بر سنگ سجده می‌فرمودند.

و همچنین در صحیح بخاری از ابوسعید خدری نقل کرده است که به پیامبر چشم دوخته بودم در حالی که بر روی بینی و پیشانی مبارکشان بخاطر سجده، اثر آب و خاک بود.

ابوبکر بیهقی در بخش دیگری از کتاب سنن کبری از "رفاعة بن رافع" خبری را نقل می‌نماید که پیامبر برای نماز تکبیر گفتند و سر بر سجده نهادند و پیشانی را بر زمین گذاشتند تا حالت قرار بر زانوان مبارکشان حاصل شده و در حالت سجده مستقر گردیدند.

طبرانی و بزاز که هر دو از دانشمندان اهل سنت هستند. هر دو به اسناد صحیح از عبدالله بن عباس و انس بن مالک و بریده نقل کرده‌اند که حضرت فرمود: سه چیز از جفا شمرده می‌شود که یکی از آنها پاک کردن پیشانی «از خاکی است که بر آن سجده کرده است» پیش از آنکه نماز را به اتمام رسانده باشد

روایت گذشته را واثله بن اسقع اینگونه نقل کرده است: «لایمسح الرجل جبهتة من التراب حتی یفرغ من الصلاة» یعنی پاک نمی‌کند مرد، پیشانیش را از خاک تا آنکه نمازش تمام شود.

جابربن عبدالله انصاری می‌گوید با پیامبر نماز می‌خواندیم، هوا بسیار گرم بود من سنگ ریزهها را از روی زمین برداشته و در دستم نگه می‌داشتم تا هنگامی که می‌خواهم سجده کنم روی آنها سجده کنم، که کمی خنک شده باشد.

در مسند احمد همان روایت به نقل از جابر اینگونه آمده است: ما در خدمت رسول خدا، نماز ظهر می‌خواندیم من با دستانم سنگ ریزهها را جمع می‌کردم و در دست دیگر قرار می‌دادم تا آنکه سرد شود، که هنگام سجده از شدت گرما پیشانیم نسوزد.

همین روایت را بیهقی در سنن با اندکی تغییر نیز نقل می‌نماید. بیهقی که از دانشمندان اهل سنت است در ادامه می‌گوید شیخ ابو حنیفه گفته است: اگر قرار بود سجده بر روی چیزی غیر از سنگ و زمین جایز باشد حتماً این کار را می‌کردند چرا که اینکار آسانتر از برداشتن سنگ ریزهها و سرد کردن آن بود، مثلاً ممکن بود گوشه آستین را روی زمین قرار داده و سپس سجده نمایند. اما چنین چیزی نگفته‌اند!

انس بن مالک می‌گوید در یک روز بسیار گرم با پیامبر نماز می‌خواندیم، یکی از ما سنگ ریزهها از زمین جمع کرده و در دستانش نهاد، تا سرد شود، هنگامی که سرد شد، بر روی زمین قرار داد و بر آن سجده کرد «اشاره به این دارد که سجده کردن بر زمین از واجبات گریز ناپذیر بوده است».

باز در سنن کبری که گفته شد از جوامع حدیثی اهل سنت است، آمده است "خباب بن ارت" (که از اصحاب رسول خداست و جزء اولین کسانی بود که اسلام آورد و او را در شمار معذبین نام می‌برند یعنی کسانی که برای اسلام خواهشان هر گونه زجر و شکنجه را تحمل کردند و در زمان امیرالمومنین نیز از اصحاب آن حضرت بود و در همان زمان، به دیار باقی شتافت(2)) می‌گوید، از شدت سوختگی که در پیشانیمان و کف دستمانمان در حالت نماز ایجاد می‌شد و مجبور بودیم به سنگریزه‌های داغ سجده کنیم به پیامبر شکایت کردیم، پیامبر به این شکایت ما وقعی ننهادند.

در سنن کبری به نقل از عمر بن خطاب چنین آمده است: شبی بارانی برای نماز صبح آماده شدیم مردی که قصد داشت از بطحاء، بگذرد، سنگ ریزهها را همراه خود بر می‌داشت و در لباسش قرار می‌داد تا بر آن نماز گزارد. پیامبر این قضیه را دید، فرمود: (عجب کار خوبی است این کار) عمر می‌گوید: از اینجا بود که مسلمانان برای سجده، سنگریزه جمع می‌کردند.

ابو داوود از عمر بن خطاب نیز قریب به همین الفاظ را در سنن خود نقل نموده است.

بیهقی در سنن کبری آورده است: پیامبر اکرم، مردی را دید که بر گوشه عمامه خود سجده می‌نماید با دستان مبارکش اشاره فرمود که عمامه ات را از پیشانیت بردار و همچنین بیهقی از امیرالمونین نقل می‌نماید که حضرت فرمود هر کدام از شما نماز خواند لازم است عمامه اش را از پیشانیش بردارد در هنگام سجده.

باز بیهقی درسنن کبری از عبدالله بن عمر نقل می‌کند که هرگاه سجده می‌کرد و بر سرش عمامه بود، عمامه را از روی پیشانیش برمی داشت تا آنکه پیشانیش بر روی زمین قرار گیرد (تا به سنت واجب پیامبر عمل نماید).

عباده بن صامت نیز مانند عبد الله بن عمر هرگاه اراده نماز می‌کرد عمامه را از روی پیشانی کنار می‌زد تا در هنگام سجده به زمین برسد.

طبرانی می‌گوید ابوعبیده جراح نقل می‌کند: عبدالله بن مسعود نماز نمی‌خواند و سجده نمی‌کرد جز بر روی زمین.

طبرانی باز نقل می‌کند: ابراهیم در هنگام نماز روی حصیر می‌ایستاد و هنگام سجده سر بر زمین می‌نهاد.

بیهقی می‌گوید "صالح بن حیوان" نقل می‌کند که پیامبر اکرم مردی را دید که بر یک طرف پیشانی سجده می‌کند و عمامه‌اش روی پیشانیش می‌باشد، پس رسول خدا عمامه را از روی پیشانیش کنار زد (تا او به زمین سجده کرده باشد).

 

منبع :

- رجانیوز

- موسسه نجم الهدی 

-  گروه دین و اندیشه تبیان با استفاده از منابع :

1- نویسنده کتاب سنن کبری، ابوبکر احمدبن حسین بن علی الخسروجردی بیهقی متوفای سال 458 قمری، از دانشمندان اهل سنت بوده و با مولف تاریخ بیهقی، یعنی ابوالفضل بیهقی متوفای سال 770 قمری هم عصر بوده است.

2- خباب بن ارت، پدر همان عبدالله بن خباب بود که خوارج به خاطر دوستی امیرالمومنین سر از بدنش جدا کردند و همسر حامله او را شکم دریدند و کشتند.

3- صحیح بخاری ج1 ص86 ح113 ، صحیح مسلم ج2 ص 64،صحیح نسایی ج2 ص32،صحیح ترمذی ج2ص114،سنن کبری ج2 ص433و435

 نوع مطلب : مذهبی  علمی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://canadianopharmacy.com/
دوشنبه 7 مرداد 1398 01:18 ق.ظ

Really quite a lot of helpful data.
online canadian pharmacy buy viagra 25mg trust pharmacy canada canadian online pharmacy canadian pharcharmy online24 canadian pharmacy cialis online canadian pharmacy buy viagra 25mg online canadian pharmacies canadian medications
http://tremukpric.strikingly.com/
دوشنبه 3 تیر 1398 05:30 ق.ظ

Cheers! I enjoy it.
overnight cialis tadalafil only here cialis pills tadalafil 20 mg cialis lilly tadalafi precios de cialis generico cialis 100 mg 30 tablet viagra or cialis cialis per paypa price cialis best generic cialis at the pharmacy
http://guarkesal.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 01:29 ب.ظ

You have made your position pretty well!.
generic cialis tadalafil where cheapest cialis we like it safe cheap cialis cialis para que sirve chinese cialis 50 mg cialis prezzo in linea basso cialis canadian drugs cialis uk cialis flussig viagra or cialis
http://holdurchcadj.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 10:53 ب.ظ

Wow lots of superb info.
cialis 05 generic cialis at the pharmacy buy cialis online cheapest tadalafilo cialis generico in farmacia we like it cialis soft gel cialis 20 mg cialis coupon tadalafil 5mg cialis flussig
Cialis 20 mg
شنبه 1 تیر 1398 06:07 ق.ظ

Appreciate it! An abundance of forum posts.

cialis 20 mg effectiveness can i take cialis and ecstasy cialis venta a domicilio dosagem ideal cialis cialis italia gratis buy online cialis 5mg cialis 5 mg buying cialis in colombia 200 cialis coupon tadalafil 20 mg
http://elexbio.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 02:14 ب.ظ

Appreciate it! Quite a lot of knowledge.

cialis with 2 days delivery we recommend cialis best buy cialis great britain legalidad de comprar cialis cialis canadian drugs cialis alternative cialis pills cialis in sconto buy cialis online cheapest viagra cialis levitra
http://daymasta.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 09:32 ب.ظ

Thank you! Plenty of facts!

cheap cialis cialis for sale south africa online cialis calis cialis prices in england effetti del cialis enter site 20 mg cialis cost free generic cialis cialis diario compra buy cialis uk no prescription
cost of cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 02:48 ق.ظ

Lovely facts, Cheers.
cialis 5 mg buy india cialis 100mg cost 5 mg cialis coupon printable the best choice cialis woman cialis generico milano cialis kaufen bankberweisung buy cialis sample pack canadian drugs generic cialis pastillas cialis y alcoho cialis kaufen
free cialis coupon
چهارشنبه 29 خرداد 1398 10:33 ق.ظ

With thanks! I appreciate this.
walgreens price for cialis compare prices cialis uk click now cialis from canada generic cialis levitra online prescriptions cialis cialis para que sirve cialis prices in england cialis 200 dollar savings card comprar cialis 10 espa241a cialis qualitat
tadalafil 20mg
سه شنبه 28 خرداد 1398 06:10 ب.ظ

Cheers. I value it!
only now cialis for sale in us cialis generika in deutschland kaufen cialis price in bangalore cialis generico postepay cialis 5 mg buy ou trouver cialis sur le net cialis dose 30mg cialis arginine interactio cialis authentique suisse low dose cialis blood pressure
buy cialis from canada
دوشنبه 27 خرداد 1398 08:36 ب.ظ

You suggested it fantastically.
comprar cialis 10 espa241a preis cialis 20mg schweiz online cialis buy cialis sample pack acheter du cialis a geneve buy name brand cialis on line cialis kamagra levitra achat cialis en itali we recommend cialis info cialis in sconto
http://chansater.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 05:40 ق.ظ

Truly many of helpful material!
cialis sale online cialis prezzo al pubblico preis cialis 20mg schweiz cialis for bph cialis tablets 40 mg cialis what if i take cialis generico en mexico cialis italia gratis cialis bula cialis dose 30mg
Buy cialis
یکشنبه 26 خرداد 1398 04:19 ب.ظ

Thanks! Lots of information.

callus cost of cialis per pill no prescription cialis cheap cialis cipla best buy cialis tablets for sale cialis 10 doctissimo only here cialis pills cialis without a doctor's prescription cialis generique 5 mg cialis alternative
http://hindtuca.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 01:47 ق.ظ

Kudos, A good amount of forum posts!

cialis generico online generic cialis at the pharmacy cialis prices in england cialis 100 mg 30 tablet cialis kaufen cialis purchasing cialis 5mg billiger cialis 100 mg 30 tablet cialis generico milano cialis prices in england
which works better cialis or viagra
شنبه 25 خرداد 1398 11:46 ق.ظ

Fine write ups. Regards!
40 mg cialis what if i take cialis uk cialis australian price cialis prices cialis kamagra levitra cialis generique canadian cialis cialis diario compra generic cialis with dapoxetine calis
Online cialis
جمعه 24 خرداد 1398 09:32 ب.ظ

Nicely put. Cheers.
import cialis buy cialis online legal we choice cialis pfizer india cialis generique cialis generic tadalafil buy cialis flussig link for you cialis price brand cialis generic when will generic cialis be available wow cialis tadalafil 100mg
http://horala.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 07:25 ق.ظ

Great advice. Appreciate it.
usa cialis online order cialis from india tadalafil 10 mg acheter du cialis a geneve 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis for sale only here cialis pills cialis for sale bulk cialis where do you buy cialis
cialis online canada
پنجشنبه 23 خرداد 1398 03:33 ق.ظ

Kudos. Lots of information!

cialis canada on line if a woman takes a mans cialis free cialis cialis 10mg prix pharmaci order cialis from india cialis online cialis en mexico precio opinioni cialis generico are there generic cialis il cialis quanto costa
cialis baratos compran uk
چهارشنبه 22 خرداد 1398 12:59 ب.ظ

Incredible a good deal of beneficial facts!
estudios de cialis genricos cialis tadalafil online how much does a cialis cost cialis side effects cialis for daily use order generic cialis online best generic drugs cialis cialis for sale south africa cialis generic we recommend cialis info
cialisvie.com
سه شنبه 21 خرداد 1398 09:56 ق.ظ

Nicely put, Appreciate it.
cialis prices in england cialis prezzo di mercato generic cialis soft gels prescription doctor cialis can i take cialis and ecstasy chinese cialis 50 mg cialis coupons cialis online cialis mit grapefruitsaft cialis soft tabs for sale
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 04:58 ق.ظ

Amazing quite a lot of excellent knowledge!
cialis generique cialis australia org does cialis cause gout safe dosage for cialis buying cialis on internet import cialis we like it cialis price cialis 100 mg 30 tablet cialis pills in singapore venta de cialis canada
http://cialisvie.com/
جمعه 17 خرداد 1398 05:08 ب.ظ

Many thanks, Loads of knowledge!

warnings for cialis cialis arginine interactio prezzo di cialis in bulgaria cialis 5mg estudios de cialis genricos buying cialis on internet viagra cialis levitra cialis side effects dangers cialis cost cialis generico lilly
http://midirectorioempresarial.es/directorio-de-negocios/africlima/
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 09:15 ق.ظ
ロレックス,ウブロ コピー,シャネル 時計などの世界クラスのブランドコピーです。弊店のブランド時計コピーは品質3年保証!
http://canadianpharmacyonl.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 11:43 ق.ظ

Nicely put, Thanks!
top rated canadian pharmacies online pharmacy onesource canadian online pharmacies reviews canada medication canada pharmacies canadian pharmaceuticals for usa sales viagra canadiense canadian pharmacy king canadian pharmaceuticals online canadian pharmacy
Cialis 20 mg
پنجشنبه 15 آذر 1397 11:28 ب.ظ

Very well expressed of course. .
cialis soft tabs for sale cialis usa cost cialis qualitat preis cialis 20mg schweiz cialis prezzo in linea basso order generic cialis online viagra vs cialis cialis 100 mg 30 tablet cialis y deporte how do cialis pills work
Online cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:59 ق.ظ

You actually expressed it really well.
cialis efficacit we like it safe cheap cialis cialis 200 dollar savings card no prescription cialis cheap cialis 200 dollar savings card cialis sicuro in linea female cialis no prescription cialis 20 mg cut in half prix cialis once a da cialis canadian drugs
Cialis canada
سه شنبه 13 آذر 1397 11:05 ب.ظ

Excellent stuff. Thank you!
cialis y deporte buy cialis sample pack cialis para que sirve cialis professional yohimbe viagra cialis levitra cialis generique cialis generique acquistare cialis internet cialis 5 mg scheda tecnica we choice cialis uk
Online cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 12:09 ب.ظ

Amazing posts, Cheers!
cialis pas cher paris costo in farmacia cialis cialis 10 doctissimo cialis billig only now cialis 20 mg viagra or cialis buying cialis in colombia cialis 30 day sample cialis savings card cialis online deutschland
buy cialis online no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 12:35 ق.ظ

You definitely made the point.
we choice cialis uk cialis 5 mg cialis for daily use cialis dosage cialis 05 wow look it cialis mexico cialis uk next day cialis for sale cialis in sconto tadalafil generic
buy tadalafil no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 11:36 ق.ظ

Awesome postings. Appreciate it!
brand cialis generic we like it safe cheap cialis brand cialis nl cialis prices cialis patent expiration tadalafil generic viagra vs cialis vs levitra achat cialis en itali cialis 20 mg effectiveness acheter cialis meilleur pri
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo


استخاره آنلاین با قرآن کریم


تعبیر خواب آنلاینابزار وبلاگنویسان ابزار وبلاگنویسان ابزار وبلاگنویسان
ابزار وبلاگنویسان
p30java ابزاروبلاگ
ابزار وب
پرینت
داستان روزانه