صبر وشکیبایی اساس تربیت است.

نشانه‏ های آخر الزمان

تاریخ:جمعه 6 آبان 1390-11:09 ق.ظ

علایم ظهور

در آیات قرآن و سخنان  معصومان (علیهم السلام) نشانه‌هایی برای آخرالزمان گفته شده است کــــه در اصطــلاح «علایـــــم آخِرالزمان» خوانده می‏شود. ختم نبوت و نزول واپسین شریعت كه با ظهور پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) پدیدار شد، نخستین نشانه آخرالزمان به شمار می‌‏رود؛ لذا مفسران، مقصود ازنشانه‏های قیامت ‏را در ذیل آیه «فَهَلْ یَنْظُرُونَ إِلاَّ السَّاعَةَ أَنْ تَأْتِیَهُمْ بَغْتَةً فَقَدْ جاءَ أَشْراطُها»؛  «آیا [كافران‏] جز این انتظار می‏برند كه رستاخیز به ناگاه بر آنان فرارسد؟ و علامات آن اینك پدید آمده است.»دانسته اند.

در آخرالزمان، پدیده‌های فراوان دیگری نیز پیش‏بینی شده است، كه بیشتر به دوره پایانی آن (آستانة ظهور مهدی (علیه السلام)) مربوط می‌‏شود كه برخی از آن‌ها بدین قرارند:
1. بحران معنویّت
پیش از ظهور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) جوّ حاكم بر جهان، جوّ ستم، گناه و فساد خواهد بود:
«اقْتَرَبَ لِلنَّاسِ حِسابُهُمْ وَ هُمْ فی‏ غَفْلَةٍ مُعْرِضُونَ»؛ 
برای مردم، [وقت‏] حسابشان نزدیك شـده است، و آنان در بی‌‏خبــــری روی‌گردانند.
در این آیه، مردم آخرالزمان، به غفلت و اعراض از خداوند متّصف شده‏اند. در روایات نیز منظور از «اشراط الساعة» كه در آیه 18 سورة محمد (صلی الله علیه و آله و سلم)، به آن اشاره شده است، رواج بیش از حدّ كفر، فسق و ظلم دانسته شده و موارد متعدّدی از آن بر شمرده شده است.
پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) دربارة ویژگی‏های انسان‏های این دوران ‌فرمود:
زمانی بر مردم خواهد آمد… كه دِرهم‏های آنان دینشان خواهد بود و همّت ایشان شكمشان و قبلة آن‌ها زنانشان. برای طلا و نقره، ركوع و سجود به جای می‌‏آورند. آنان همواره در سرگردانی و مستی خواهند بود. نه بــــر مذهب مسلمانی‌‏اند و نه بـر مسلك نصرانی.
2. وقوع اختلاف‏ها و درگیری‌‏های بسیار
یكی دیگر از نشانه‏های آخرالزمان، اختلاف‏ها و درگیــری‏های فـــراوان میان گروه‏های گوناگون است:
«فَاخْتَلَفَ الْأَحْزابُ مِنْ بَیْنِهِمْ فَوَیْلٌ لِلَّذینَ كَفَرُوا مِنْ مَشْهَدِ یَوْمٍ عَظیمٍ»؛ 
اما دسته‏ها[ی گوناگون‏] از میان آن‌ها به اختلاف پرداختند، پس وای بر كسانی كه كافر شدند از مشاهده روزی دهشتناك.
روایات، این آیه را به ظهور فرقه‏های گوناگون در جهان اسلام مربوط دانسته‏اند كه در آخـرالـــزمان پدید آمده، موجب اختلاف‏هـــــای بسیار خواهند شد.
آیة «یَلْبِسَكُمْ شِیَعاً وَ یُذیقَ بَعْضَكُمْ بَأْسَ بَعْضٍ»؛  «… شما را گروه گروه به هم اندازد [و دچار تفرقه سازد] و عذاب بعضی از شما را به بعضی [دیگر] بچشاند» نیز به وقوع اختلاف‏ها و كشتار در آخرالزمان تفسیر شده است.
در این دوران، انسان‌های فراوانی به كــژی می‌گــرایند، اما ایـن گونه نیست که تمام انسان‌ها در مسیر باطل گام بردارند؛ بلکه برخی به سبب ویژگی‌ها و صفاتی که در خود پدید می‌آورند، از نجات یافتگان این مرحله خواهند بود. دراین ‏باره وقتی ‏پیامبر گرامی (صلی الله علیه و آله و سلم) از چهره‌های پیروز این دوران یاد می‌کند، با شگفتی تمــام به حضـــرت علـی (علیه السلام) چنین می‏فرماید:
ای علی! بدان شگفت‌آورترین مردم در ایمان و بزرگ‏ترین آنان در یقین، مردمی هستند كه در آخِرالزمان ـ با آن كه پیامبر خود را ندیده‌ و از امام خود در پرده‌اند ـ به نوشته ‏كه خطی سیاه بر صفحه‏ای سپید است، ایمان می‏آورند.
3. ظهور دجّال
در هر سه دین آسمانی‏ یهود، مسیحیت و اسلام، ظهور فاسدترین و مخرّب‏ترین جریان منحط در طول تــــاریخ، پیش بینی و از خطــر آن پرهیز داده شده است. دجّال كه تجسّم كفر، فریب و گمــراهی است، در آخرالزمان ظاهر شده، مردم را به پرستش خویش می‏خواند.
این پدیـــده سرانجـــام به دست عیسی (علیه السلام) محو و نابود خواهد شد.
4. وقوع مصیبت‌های بزرگ
برخی از آیات، عذاب بر كافران و گنه‏كاران آخرالزمان كه نزول عذاب را انكار می‏كنند، تطبیق داده شده است:
«إِنْ أَتاكُمْ عَذابُهُ بَیاتاً أَوْ نَــهاراً مــاذا یَسْتَعْجِلُ مِنْهُ الْمُجْرِمُونَ»؛ 
اگـــر عذاب او شب یا روز به شما دررسد، بزهكاران چه چیزی از آن به شتاب می‌‏خواهند؟
5. خروج سفیانی
بیشتر مفسّران، از ظهور لشكری طغیانگر كه آخرالزمان در كشورهای اسلامی به ستم و تعدّی پـــرداخته، سرانجام در صحرایی بیرون از مكّه، گرفتار عذاب الهی می‏شود، خبر داده و آیه: «وَ لَوْ تَری‏ إِذْ فَزِعُوا فَلا فَوْتَ وَ أُخِذُوا مِنْ مَكانٍ قَریبٍ»؛  «و‌ای كاش می‌‏دیدی هنگــــامی را كه [كافران‏] وحشت‏زده‏اند [آن‌جا كه راهِ‏] گریزی نمانده است و از جایی نزدیك گرفتار آمده‏اند» را دربارة آن لشكر دانسته‏اند. در روایات شیعه و سنّی، نام رهبر این لشكریان، سفیانی ذكر شده است.
6. ندای آسمانی
بنابر روایات شیعه، جبرئیل نخستین كسی است كه با امام ‏زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بیعت و با صدایی بلند به گونه‏ای كه به گوش همة جهانیان برسد، این آیه را تلاوت می‏كند:
«أَتی‏ أَمْرُ اللَّهِ فَلا تَسْتَعْجِلُوهُ»؛ 
فرمان خدا رسید؛ پس دیگر شتاب مكنید.
7. ظهور منجی بزرگ بشر
مهم‏ترین رخداد آخرالزمان، ظهور دوازدهمین امام شیعیان (علیه السلام) برای رهایی انسان‏ها است:
«جاءَ الْحَقُّ وَ زَهَقَ الْباطِلُ إِنَّ الْباطِلَ كانَ زَهُوقاً»؛ 
حق آمد و باطل نابود شد. آری، باطل همواره نابودشدنی است.
این آیه كه از پیروزی چشمگیر حق بــر بـــاطل سخن می‏گوید، در روایات، به ظهور مهدی (علیه السلام) تأویل شده است.
8. نزول حضرت عیسی (علیه السلام)
یكی از رخدادهای آخرالزمان، فرود آمدن عیسی (علیه السلام) است. مفسّران با استفاده از آیات«وَ إِنَّهُ لَعِلْمٌ لِلسَّاعَةِ فَلا تَمْتَرُنَّ بِها»؛  «و همانا آن، نشانه‏ای برای [فهم‏] رستاخیز است؛ پس زنهار در آن تردید مكن! و «وَ إِنْ مِنْ أَهْلِ الْكِتابِ إِلاَّ لَیُؤْمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ»؛  «و از اهلِ كتاب، كسی نیست، مگر آن‌كه پیش از مرگ خود حتماً به او ایمان می‌‏آورد.» ظهور دوبارة عیسی (علیه السلام) در آخرالزمان را پیش‏بینی كرده‏اند. در روایات نیز تصریح شده است كه وی در بیت‏المقدّس به نماز امام‏زمان (علیه السلام) اقتدا و در جنگ‏های ایشان نیز شركت خواهد كرد.
براساس این تفسیر، فرود آمدن عیسی‏ (علیه السلام)، یكی از نشانه‏های نزدیكی قیامت شمرده شده و از ایمان آوردن همة اهل كتاب به حضرت عیسی‏ (علیه السلام) در آخرالزمان كه یكی از فرماندهان امام‏زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به شمار می‏رود، خبر داده شده است.
9. خروج جنبنده‏ای از زمین
قرآن با رمز و ابهام از خروج جنبده‏ای حكایت می‏كند كه هنگام روی‏گردانی مردم از معنویّت، از زمین خارج شده، با مردم سخن می‏گوید:
«وَ إِذا وَقَعَ الْقَوْلُ عَلَیْهِمْ أَخْرَجْنا لَهُمْ دَابَّةً مِنَ الْأَرْضِ تُكَلِّمُهُمْ أَنَّ النَّاسَ كانُوا بِآیاتِنا لا یُوقِنُونَ»؛ 
و چون قول [عذاب‏] بر ایشان واجب گردد، جنبنده‏ای را از زمین برای آنان بیرون می‌‏آوریم كه با ایشان سخن گوید كه: مردم [چنانكه باید] به نشانه‏های ما یقین نداشتند.
در تفاسیر، مطالب بسیاری دربارة این موجود شگفت بیان شده است كه تا حدّ بسیاری غیرواقعی و بی‏اساس به نظر می‏رسد و در ظاهر، برگرفته از منابع اسرائیلی است.
10. هجوم یأجوج و مأجوج
قومی وحشی و فاسد، با تخریب سدّ ذوالقرنین، در اندك زمانی سرتاسر جهان را پر از ظلم و فساد خواهد كرد، تا آن كه بنابر روایات، در عصر ظهـــور مهدی (علیه السلام)، به طـور كلّی از بین خواهد رفت:
«حَتَّی إِذا فُتِحَتْ یَأْجُوجُ وَ مَأْجُوجُ وَ هُمْ مِنْ كُلِّ حَدَبٍ یَنْسِلُونَ»؛ 
تــا وقــتی كــه یأجوج و مأجوج [راهشان‏] گشوده شود و آن‌ها از هر پشته‏ای بتازند.
11. رجعت
در آخرالزمان، برخی از نیكوكاران و بدكــاران زمان‏های گذشته، دوباره زنده‏ می‏شوند:
«وَ یَوْمَ نَحْشُرُ مِنْ كُلِّ أُمَّةٍ فَوْجاً مِمَّنْ یُكَذِّبُ بِآیاتِنا»؛ 
و آن روز كه از هر امّتی، گروهی از كسانی را كــه آیات مــا را تكذیب كرده‏اند محشور می‌‏گردانیم.
این آیه، فقط به برانگیخته شدن عدّه‏ای از مكذّبان و نه همه آن‏ها اشاره كرده است؛ بدین دلیل، روایات و مفسّران شیعه، میان مصداق این آیه و قیامت، تفاوت قائل شده و آیه را به آخرالزمان مربوط دانسته‏اند كه عدّه‏ای از نیكوكاران و بدكاران اعصار گذشته، زنده شده، هــر یك نتیجه دنیایی اعمال خویش را خواهد دید.
12. صلح و آرامش پایدار در سرتاسر جهان
پس از پیروزی حضرت مهدی (علیه السلام) و یارانش، آرامش و معنویّت بر جهان حاكم خواهد شد:
«وَعَدَ اللَّهُ الَّذینَ آمَنُوا… وَ لَیُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً…. »؛ 
خدا به كسانی از شما كه ایمان آورده و كارهای شایسته كرده‏اند، وعده داده است كه… و بیمشان را به ایمنی مبدل گرداند….
«إِنَّ الْأَرْضَ لِلَّهِ یُورِثُها مَنْ یَشاءُ مِنْ عِبادِهِ وَ الْعاقِبَةُ لِلْمُتَّقینَ»؛ 
…زمین از آنِ خداست؛ آن را به هر كس از بندگانش كه بخواهد می‏دهد؛ و فرجام [نیك‏] برای پرهیزگاران است.
این آیات و آیات دیگر كه از میراث‏بری صالحــان و مستضعفان و جانشینی آنان در زمین یاد می‏كند،  همگـــی بیـــانگـر این واقعیّتند كه سرنوشت این جهان، پس از جهادی الهی به امامت امام‏زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) سرانجام به دست مؤمنان افتاده و جهانیان همگی در سایة حكومت حضرت در صلح و معنویّت به سرخواهند برد.

 http://khoran.mihanblog.com/

 نوع مطلب : مذهبی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo


استخاره آنلاین با قرآن کریم


تعبیر خواب آنلاینابزار وبلاگنویسان ابزار وبلاگنویسان ابزار وبلاگنویسان
ابزار وبلاگنویسان
p30java ابزاروبلاگ
ابزار وب
پرینت
داستان روزانهشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات